Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik veri, bilgisayar, elektronik sistemler, sunucular ve ağlar gibi birçok unsuru gelecek saldırılara karşı koruma uygulaması olarak tanıtılabilir. Bir diğer adıyla bilgi teknolojileri güvenlik sistemi olarak da bilinir. Şirketlerin, şahısların ya da çeşitli firmaların kullandığı çeşitli cihazlardaki güvenliği bu sistem sağlamaktadır.

Alanında uzman kişilerin koruduğu sistemler, dışarıdan gelecek olan herhangi bir tehdide karşı koruma kalkanı oluşturuyor. Tüm bunları da çeşitli uygulamalar, cihazlar ver sistemler ile yapıyorlar. Güvenliğinden emin olmak isteyen, bilgilerini saklamak ve dış ya da iç unsurlardan gelecek saldırılardan kaçınmak isteyen kişiler bu güvenlik sistemini tercih ediyor.

Siber Güvenlikçiler Ne İş Yapar?

Siber güvenlik ve ağ uzmanları, çalıştıkları ve hizmet verdikleri kurumların elektronik alanlardaki bilgi sistemini korumaktadırlar. Bu korumalar hem iç hem de dış etmenlere karşı yapılmaktadır. Güvenlikçiler, bazen resmi bir kurumda bazen de özel bir kurumda çalışabilirler. Devlet için çalışan ve devlete hizmet veren güvenlikçiler daha çok yasal güvenlik konularında uzmanlaşmış kişilerdir.

Günümüzde teknolojik cihazlara ve koruma sektörüne karşı birçok tehdit unsuru yer almaktadır. Bu yüzden bu sektörde çalışacak birçok güvenlikçiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı anlarda dışardan gelen virüs saldırıları söz konusu olmaktadır ve bu konularda koruma oluşturacak kişiler elbette teknoloji güvenlik sistemi çalışanlarıdır.

Siber Güvenlik Konuları Nelerdir?

Siber güvenlik konuları oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Birçok alanda ve konuda bu güvenlik sistemlerinin hizmetlerinden yararlanmak ve koruma oluşturmak gerekmektedir. Bu yüzden hem gerçek hem de tüzel kişiler bu sistemleri kullanmaktadır. Konuları ele alacak olursak da şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ağ Güvenlikleri
  • Adli Bilişim Sistemleri
  • Krigtografi
  • Zararlı Yazılım Tespitleri ve Analizleri
  • Blok Zincir Güvenlikleri
  • Güvenlik Hukuku
  • Güvenlik Yönetimler ve Planlamaları

Bu konuların dışında belli başlı birkaç konu daha bulunmaktadır. Sistem oldukça geniş bir çapa sahip olduğundan güvenlik alanındaki türlü türlü unsurları bünyesinde barındırmaktadır. Bu sistemden yararlanmak isteyen herkes çeşitli haklara sahip olarak üstün bir koruma kalkanını kullanabilmektedir. Güvenlik konularını daha detaylı öğrenmek ve alınacak hizmetlerden haber olmak isteyen kişiler bu sistemi istedikleri zaman araştırabilirler.

Siber Güvenlik Eğitimini Kimler Alabilir?
Bu konulara ilgisi ve merakı olan her vatandaş siber güvenlik eğitimini alabilmektedir. Bu eğitimi alabilmek için ekstra bir özelliğe ya da duruma gerek yoktur. İsteyen herkes programlara katılarak ve kurslara giderek sertifika alabilir. Eğitimden yararlanmak için istenen özel şartlar da bulunmamaktadır.

Siber Güvenlik İçin Hangi Bölüm?

Siber güvenlik için üniversitelerde ayrılmış bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler; Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar ve bilgisayar üzerine kurulmuş olan benzer bölümlerdir. 2 ya da 4 yıllık bölümler olabilir ve buralardan mezun olan kişiler bu mesleği yapmaya hak kazanabilirler. Ancak sadece mezun olmak gerekmez, gerekli donanıma ve alt yapıya da sahip olunmalıdır.

Categories
ShentaWp Ayar
Duyuru: Web Site Tasarımında %50 İndirim

Hemen kapsamlı hizmetlerimizi inceleyin!