Sosyal Medyanın Zararları Ve Faydaları

Sosyal medyanın Zararları ve Faydaları çok fazla olmaktadır. Genel olarak bilgisayar ve akıllı telefonlar kullanılarak resimli ya da görüntülü paylaşımlar yapmaya olanak sağlayan siteler olarak ifade edilebilir. Bu tarz sosyal medya sitelerinin insan hayatına birtakım etkileri bulunmaktadır. Bu noktada sosyal medyanın zararları ve faydaları bulunabilmektedir. Çoğu insanın hayatını kolaylaştırdığı gibi bazı durumlarda da insanları tehlikeli durumların içerisine sokabilmektedir. Bu sebepten sosyal medyayı dikkatli bir şekilde kullanmak oldukça önemlidir. Eğer bir sosyal medya hesabı kullanmak istiyorsanız, güvenilir olan sitelerden ya da uygulamalardan hesap oluşturmanız gerekir. Aksi takdirde kişisel bilgilerinizin çalınması ya da özel hayatınız ile ilgili önemli bilgiler, art niyetli insanların eline geçebilmektedir. Güvenilir sitelerden veya uygulamalardan sosyal medyayı kullandığınız takdirde pek çok faydasını görebileceksinizdir. Gündemi güncel bir şekilde takip edebilir ve güvenilir bir şekilde fotoğraf ya da video paylaşımları gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medya İnsan Hayatını Nasıl Etkiler?

Günümüzde sosyal medyanın insan hayatına ciddi bir etkisi bulunmaktadır. Çoğu kullanıcı sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanırken bazı kullanıcılar ise nadiren kullanmaktadır. Aktif olarak sosyal medyayı kullanan insanların, bu işten para kazandığı da bilinmektedir. Yani sosyal medya bazı insanlar için bir iş imkânı olabilmektedir. Bu noktada sosyal medyanın insan hayatına sağladığı olumlu etkileri bulunmaktadır. Tüm bunların yanında olumsuz etkilerinden de bahsetmek gerekir. Sosyal medyayı doğru bir şekilde kullanamayan insanlar, bu tarz siteler ya da uygulamalar aracılığıyla dolandırılma gibi olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden dikkatli olmalı ve sosyal medyanın insan hayatındaki yerinin önemli olduğu bilinmelidir.Sosyal medyanın zararları ve faydaları hakkında detaylı bir bilgi sahibi olarak, daha bilinçli bir şekilde bu hesapları kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Sosyal medyanın toplum üzerinde farklı olumsuz etkileri bulunmaktadır. Günümüzde sosyal medya gelişme gösteren teknoloji ile birlikte en çok çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Gelişme dönemlerinde sosyal medya ile tanışmaları, bu alanda aktif bir şekilde vakit geçirmelerine ve bunun sonucunda kendileri için önemli olan konulara vakit ayırmamalarına neden olabilir. Örnek verilecek olursa, okula ya da derslere yeterli özeni göstermeyebilirler. Sosyal medyanın bir diğer olumsuz sonucu ise dolandırıcıların bu alanda yoğun bir şekilde bulunmasıdır. Toplumda sosyal medya üzerinden her kesimden insanın dolandırılma ihtimali bulunmaktadır. Ancak çocuklarda ve gençlerde bu oran oldukça yüksektir. Bir diğer olumsuz etkisi ise sosyal medyada popüler bir hesap olabilme uğruna yapılan yanlış işlemlerdir. Toplumda her yaştan insan, bu isteğine ulaşabilmek için kendisi ile bağdaşmayan farklı davranışlar içerisine girebilir. Bu sebeplerden dolayı sosyal medyanın son derece dikkatli kullanılması gerekir.

Sosyal Medyanın Olumlu Etkileri Nelerdir?

Sosyal medyanın zararları ve faydaları özellikle ebeveynler tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Olumlu etkilerinden bahsedilecek olursa, şu şekilde sıralanabilir;

  • Türkiye ve dünya gündemi ile alâkalı olan güncel bilgiler saniye saniye takip edilir ve bu konular hakkında detaylı bilgi sahibi olunabilir.
  • İnsanların birbirleri ile daha kolay bir şekilde iletişim kurabilme imkânı sosyal medya hesapları tarafından gerçekleştirilebilmektedir.
  • Herhangi bir konu hakkında istenilen bilgiye kolay ve pratik bir şekilde sosyal medya aracılığıyla ulaşılabilir.
  • Bazı sosyal medya platformlarındangerekli koşullar sağlandığında, iş imkânı elde edilebilir ve kazanç sağlanabilir.
  • Sosyal medya hesaplarını kullanarak pek çok insan, yeteneklerini diğer insanlara kolay bir şekilde gösterebilirve düşüncelerini yaptığı paylaşımlarda özgürce ifade ederek, takipçileri ile paylaşabilir.

Sosyal medyanın zararları olduğu kadar yararları da oldukça fazladır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu alanı doğru ve yararlı bir şekilde kullanabilmektir.

Categories
ShentaWp Ayar
Duyuru: Web Site Tasarımında %50 İndirim

Hemen kapsamlı hizmetlerimizi inceleyin!