Faydalı OS X Terminal Kullanımı

Bilgisayar içinde hangi dosya nerede olduğunu bulmak için faydalı OS X terminal kullanımı yolu ile buluruz. Burada dosya içinde yer alan dosyaların yerini bulmak için komut kısmını kullandıktan sonra dosyanın yerini de bulabilirsiniz.

OS X Terminal merak edenler için OS X terminal nedir sorusu çokça sorulmaktadır. OS X terminal sistemler içinde gömülü olarak bulunmaktadır. OS X’e ulaşmak isteyenler ilk olarak klavye üzerinde Command+ Space tuşlarına basmanız gerekir. Bu kısım üzerinde bir işlem gerçekleşme işleminden sonra da nerede olduğumuz da çok önemlidir. Bilgisayarda ise hangi dosya üzerinde ve nerede olduğumuzu bildikten sonra ise daha kolay bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu işlemde ise pwd komutu kullanılmaktadır.

“uptime” komutu Nedir

Eğer bilgisayar üzerinde uzun vakit geçiriyorsanız bilgisayarda ne kadar vakit geçirdiğinizi öğrenmek için bu komutu kullanarak öğrenebilirsiniz. Uptime komutu bilgisayar üzerinde geçirdiğinizi vakti sizlere göstermektedir.

“man” komutu Nedir?

Bilgisayarda yer alan bir diğer komut ise man komutudur. Man komutu aslında burada komutun nasıl kullanıldığını bize göstermektedir.  Man kısaltması manuelin kısaltılması olup aynı zamanda man kelimesinin yanına komutu yazdıktan sonra o komutun da nasıl kullanıldığını bize göstermektedir.

“Caffeinate” komutu

Bilgisayar üzerinde bir işlem gerçekleştirirken aynı zamanda Caffeniate komutu kullanırız. Caffeniate komutu ile beraber bilgisayarın uyku moduna geçilmesi engellenmektedir. Bu komuttan CTRL C tuşu ile çıkabilirsiniz.

“awk” dosyası

Faydalı OS X terminal komutlarından bir diğeri de awk dosyası komutudur. Burada yer alan bu komut sayesinde ise dosya içinde yer alan metin bulmaya ve aynı zamanda dosya içinde metinleri de değiştirmeye yardımcı olur.

“ls -l ve “cd” komutu

Bilgisayar üzerinde bulunduğunuz yeri de öğrenmek mümkün bu kısımı ise bulmak için terminal üzerinde yer alan ls -l komutunu verdikten sonra bu komut üzerinde dosyaların nerede olduğunu aynı zamanda dosyalara da kimin eriştiğini de kolay bir şekilde görmekteyiz. Burada bir adım daha ileri gittikten sonra ls la komutu ile faydalı OS X terminal kullanım örnekleri ile bilgisayarı daha kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Categories
ShentaWp Ayar
Duyuru: Web Site Tasarımında %50 İndirim

Hemen kapsamlı hizmetlerimizi inceleyin!