Bir Imeı İki Telefonda Kullanılır Mı?

Yurt dışında getirilen telefonlara IMEI atılmaktadır buna bağlı olarak bir ımeı iki telefona kullanılır mı sorusu da merak edilmektedir. Aslında burada bir telefonun IMEI numarası tıpkı insanlara ait T.C. Kimlik numarası veya dijital parmak izi gibi kişiye özel, şahsi bir numaradır.

Kısa bir şekilde burada da ortaya atılan kimse tarafından bilinmemesi, herkesle paylaşılmayacak bir bilgidir. Türkçe ismi uluslararası mobil ekipman kimliği olan bu yapı her telefonda farklı bir numara ile kullanılıyor.

Bu sebepten ötürü normal şartlar altında aynı IMEI ile iki telefon kaydı yapmak mümkün değildir. Çift SIM kartı bulunan telefonlarda her SIM yuvasının ayrı IMEI numarası olduğu için 365 günün 240 günü kullanılabiliyor.

IMEI Atılmazsa Ne Olur?

Sonuç olarak bir yılın 4 ayı telefonsuz yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız yada zaten ben her yılın dört ayı yurt dışındayım diyorsanız IMEI kaydı yaptırmadan çift simli telefonunuzu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tek SIM kartlı telefonlar üzerinden de aynı anda kullanılabilecek ikinci bir IMEI atılamaz. Pasaport üzerine telefon kaydı yapılmasını düşünecek olursak bir pasaport üzerinden aynı zamanda yıl içinde üç telefon kaydı yapılmaktadır. Bu durumu açıklamak gerekirse yurt dışından gelen kişiler bir yılda yalnızca üç adet telefonu kendi isimleri üzerine kayıt ettirebilirler yani iki ayrı telefon üzerinden ımeı kaydı yaptırılmaz açıkçası bunun dışındaki telefonlar kabul edilip kayıt olunmaz.

IMEI Kayıt Yapılması İçin Gerekenler

Burada ımeı kayıt yaptırılırken gerekenlere de bakacak olursak elefon sahibinin pasaportu gerekli olduğundan telefonu alacak kişi kendi pasaportuyla kayıt yaptırmalıdır kendi TC kimlik numarasıyla işlemleri yürütmelidir.

IMEI ülkemizde bulunan telefonların varlığını belgeleyen bir tür numara olmakla birlikte devlet tarafından alınan doğru kararlardan biridir. IMEI kaydı oluşturmadan başka telefonların IMEI numarası kaydedilerek ülkemizde kullanılan telefonların varlığı suç teşkil etmektedir. Kayıt için verilen para vatandaşlar tarafından ödenmemek için kaçak yollara başvurulmaktadır fakat bu telefon güvenliğiniz içinde hiç doğru bir yöntem değildir.

Buna bağlı olarak bir ımeı iki telefondan kullanılır mı sorusuna bakacak olursak iki ayrı telefondan kullanmadığını söyleyebiliriz.

Categories
ShentaWp Ayar
Duyuru: Web Site Tasarımında %50 İndirim

Hemen kapsamlı hizmetlerimizi inceleyin!