Imeı Klonlanmış Telefon Kapanır Mı?

Telefon almak son zamanlarda ekonomik şartlardan dolayı zorlaştı buna bağlı olarak birçok kişi ımei klonlanmış telefon kapanır mı sorusunu da merak etmektedir. Imei IMEI numarası cep telefonlarında bulunması gereken bir numaradır. Telefonun kimlik numarası olarak tanımlanan bu numara 15 haneden oluşmaktadır.

Her telefonun IMEI numarası kendine özgü olup aynı zamanda benzersizdir. IMEI numarasını IMEI öğrenme işlemi ile kontrol edebilirsiniz. Telefon kayıt sorgulama işlemi sayesinde telefonunuzun IMEI numarası kopyalanmış mı veya telefonunuzun kaçak olup olmadığıyla ilgili bilgi alınabilmektedir. IMEI kontrol işlemi özellikle telefonların kayıp ve çalıntı durumlarında önem taşıyor.

IMEI Numarası Nedir?

IMEI telefonda bulunan bir numara olup IMEI numarası ile beraber telefonun kim tarafından kullanıldığı öğrenilebilmektedir.

Bu öğrenmenin yanı sıra aynı zamanda da telefonu bloke edebilir, çalan kişi tarafından kullanılmasına engel olabilirsiniz. IMEI no öğrenme ile beraber aynı zamanda çalınma durumunda hukuki işlemlere de hızlı şekilde başlayabilirsiniz.

Hukuki sürecin başlaması ile IMEI numarası tüm GSM operatörlerine gönderilir ve böylece IMEI numara sorgulama sayesinde aynı zamanda sim kartın takibi yapılır. Bu numara ayrıca yurt dışından gelen telefonların güvenli kullanılmasına da imkan sağlamaktadır.

IMEI numaranızı telefonunuzun arama ekranı açtıktan sonra *#06# sırasında olacak şekilde tuşlama yapın bu tuşlamayı yaptıktan sonra IMEI numaranız otomatik olarak ekranda beliriyor.

IMEI Kopyalanan Cihazlar Kapanır Mı?

BTK’ ya kimlik bilgileri değiştirilmiş (klonlanmış) ürünleri iletişime kapanma hakkı tanınmıştır.

BTK’nın sistemi tarafından aynı seri numarasına sahip olduğu tespit edilen tüm telefonlar iletişime kapatılmaktadır. IMEI numaranızın klonlanmasını engellemek için; bu numarayı kimseyle paylaşmayınız, cihaz kutusu, fatura, garanti belgesi gibi üzerinde IMEI yazan belgeleri çöpe atacaksanız okunamayacak şekilde imha edilmelidir.

Arızalı telefonlarınızı onarım işlemi için güvenebileceğiniz yerleri tercih etmelisiniz. Belirtilen güvenlik önlemleri ile zaten az olan cihazınızın kimlik bilgisinin kopyalanması ihtimalini minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Burada IMEI klonlama işlemi sayesinde telefonlarınız farklı kişilerin eline geçmesini de önlenmiş olur aynı zamanda IMEI klonlanmış telefon kapanır mı sorusuna bağlı olarak IMEI si kapanan telefonda kullanılmaz olur.

Categories
ShentaWp Ayar
Duyuru: Web Site Tasarımında %50 İndirim

Hemen kapsamlı hizmetlerimizi inceleyin!