Mobil Uyumlu Web Site Zorunluluğu

Akıllı telefonların herkesin kullanımında olması adına web siteleri için de buna ayak uydurma durumu görülebilen bir konu olmuştur. Akıllı telefonlarda web sitelerin görüntülenmesi ve işlemlerin yapılması hususunda da bu format son derecede etkilidir. Artık hemen hemen her web sitenin mobil uyumlu bir şekilde hareket etmesi durumu da açığa çıkmıştır.

Kısa bir zaman öncesine kadar web sitelerinin mobil açıdan uyumlu olup olmadığı pek fazla dikkat edilen bir konu değildir. Ancak bu dönemde mecburiyet haline gelen bir husus olmuştur. İnternet kullanıcılarının web sitelerine artık akıllı telefonlarıyla ulaşmalarından ötürü de bu yönde bir gelişmenin işlenmesi gerekmektedir. Kullanıcıların web sitelerine yapacak oldukları ziyaretler esnasında rahat bir kullanım deneyimine ulaşmamaları durumunda bu sitede kalmadıkları bilinmektedir. Önceki zaman dilimlerinde ilk olarak desktop tasarımlarına öncelik verilse de şimdiki dönemlerde mobil uyumlu olan web tasarımların daha da fazla ağırlık verildiği sonrasında masaüstü türlerine yönelimlerin gerçekleştirilmesi söz konusudur.

Kullanıcıların çoğunun internet platformunda mobil olarak varlık göstermesi mobil uyumlu web sitelerine olan ilginin artmasına vesile olmuştur. Mobil cihazlarla yapılan aramaların bilgisayarlara oranla yüksek oranda tercih edildiği bilinmektedir. Bu yüzden mobil destekli web sitelerin önemi de önemli ölçüde artış gösterebilecek yöndedir.

Mobil uyumlu web sitelerin anlaşılması da son derecede basittir. Sitelerde var olan yazı ve görsellerin rahatlıkla anlaşılmaması durumu da yaşanabilecektir. Siteden yararlanma hususunda ekranın sağa veya sola kaydırılması durumu da işlenebilecektir. Bu tip bir durumun yaşanması halinde de sitenin mobil uyumlu olup olmadığı da görülebilmektedir. Mobil uyumlu olan web sitelerine sahip olmak isteyenlerin de responsive tasarımlara yer vermeleri gerektiği ifade edilmektedir.

Responsive tasarım adı altında var olan mobil uyumlu web site tasarımları sayesinde web sitesi sayfalarının otomatik biçimde telefonlara uyumlu hale gelmesi sağlanabilecektir. Görsel ve metinleri telefon ekranına sığdırmak ve daha da rahat bir kullanım sağlamak gibi bir durumu da ortaya çıkabilecektir. Daha etkili bir web sitesi deneyimini elde etme konusunda da ön planda sayılabilecek yöndedir.

Categories
ShentaWp Ayar
Duyuru: Web Site Tasarımında %50 İndirim

Hemen kapsamlı hizmetlerimizi inceleyin!