İnsan Saçından 1 Milyon kat Daha İnce Nano Borular Üretildi

Geçtiğimiz günlerde Johns Hopkins Üniversitesi’nde çalışan bazı bilim insanları yeni bir buluşa imza attılar. Çalışmaya göre insan saçı kalınlığının milyonda biri kadar kalınlıkta kanallar üretmeyi başardılar. Pekiyi bu ne anlama geliyor?

Tıp alanında insan bünyesine nano molekülleri bu ağlarla yerleştirmek mümkün olacak. Proteinler vitaminler sadece gerekli noktalara yollanabilecek. Bunlar hap veya besin olarak zaten vücuda alınabiliyor ama birçok işlemden geçmeleri gerekiyor.

Ancak insan saçı kalınlığının milyonda biri kadar kalınlıkta kanallardan geçirildiğinde istenen bölgelere yerleşim daha hızlı ve etkili olabilecek. Boruların hem organik hem biyolojik yapılara bağlanması kendi kendini iyileştiren organların önünü açacak. Tüplerin bir çeşit DNA fragmanlarından oluşması da ayrı bir olay.

Hücrelerin İçine Doğrudan Erişim

İnsan saçı kalınlığının milyonda biri kadar kalınlıkta kanallar vasıtasıyla hücrelere giriş yapabilmek ve DNA aktarımı yapabilmek hatta DNA onarmak mümkün olacak.

Bu borular radyo antenleri gibi büyüyüp uzayabiliyor.Dahası, aynı elementleri kullanarak, uzun nanotüpleri daha da uzun zincirlere bağlamak ve bir konut binasında dallanmış tesisata benzer bir şey oluşturmak mümkündür.

Sinir ağlarına erişimin hala zor olduğu günümüzde bu nano tüpler vasıtasıyla nöronların etkileşimi daha iyi anlaşılacak. Hastalıkların insan vücuduna nasıl yayıldığı bu tüpler sayesinde daha kolay izlenebilecek ve bilgisayarlara kayıt edilebilecek. Sürece müdahale edebilmenin tek yolu sistemi tanımaktan geçiyor. Bilim insanlarının çabası da budur.

Categories
ShentaWp Ayar
Duyuru: Web Site Tasarımında %50 İndirim

Hemen kapsamlı hizmetlerimizi inceleyin!