IMEI Numarası İle Neler Yapılabilir?

IMEI Numarası İle Neler Yapılabilir? Telefonda yer alan IMEI numarası ile neler yapılabilir? Cep telefonunuzun IMEI numarasının klonlandığı zaman başınız ciddi şekilde ağrıyabilir. Bu nedenle mutlaka IMEI numarasını sorgulamanız gerekir.

Cihazınıza ait IMEI numarasını bulmak isterseniz farklı yollardan yararlanabilirsiniz. Android cihazlarda *#06# hanelerini tuşlayarak IMEI numarasını görebilirsiniz. IOS cihazlarında ise Ayarlar uygulamasına giriş gerçekleştirin. Daha sonra Genel ve Hakkında bölümlerini tıklayın. Böylece IMEI kodunu görebilirsiniz. Tuş sıralaması yapmadan Android üzerinden IMEI adresini öğrenmek için Ayarlar bölümünden Telefon hakkında menüsüne giriş yapın. Durum bölümünde IMEI numaranız ekranda gözükecektir.

Cihaz Kimlik Bilgileri Neden Kopyalanır?

Ülkemize her yıl kaçak yollarla ce telefonu sokuluyor. Resmi kayıtları bulunmaması nedeniyle cihazlara sahte IMEI numaraları ekleniyor. Özellikle replika telefonlarda IMEI değişikliği yapmak son derece kolaydır. Replika telefonların sayısının artması nedeniyle daha fazla IMEI numarasına ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle her cep telefonu kullanıcısı risk altında bulunuyor. IMEI klonlama işlemi hukuki olarak ağır cezai yaptırımlar engellenmeye çalışılsa da yine sorun olmaya devam ediyor.

Telefonun Kimlik Bilgileri Kopyalanırsa Ne Yapılmalıdır?

Kanun nedeniyle BTK’ya kimlik bilgileri değiştirilmiş telefonlara iletişime kapatma hakkı verilmiştir. IMEI numarası sahip olduğu tespit edilen tüm telefonlar anında kapatılıyor. Orijinal IMEI numarasına sahip olan telefon ise Telefon numarasıyla eşleştirme işlemi yapılarak iletişime tekrar açılır. Eşleştirme işlemleri için telefonu aldığınız firmaya ya da BTK’ya başvurabilirsiniz. BTK, kullanıcılara üç adet eşleştirme hakkı sunar. Kopyalanmış olan telefonda daha önce eşleştirilen GSM numarası ise kullanılmamaktadır.

Telefonun kullanımını bir telefon numarası ile sınırlandırılması insanların mağdur olmasını tetikliyor. Bu yönetmeliğin değiştirilmesi için BTK’ya yoğun talep geliyor. IMEI numarası ile neler yapılabilir? IMEI numarası üzerinden yasadışı işlemler yapılabilir. Birçok kişi yurtdışından kaçak olarak ülkeye telefon sokuyor. Kaçak telefonların kullanımı ise sınırlı bir süreye sahiptir. Bu süreden sonra telefonlar erişime kapatılacaktır Türkiye’de kullanma hakları bulunmayan bu telefonlar IMEI klonlama işlemi ile yurtiçinde kullanılmaya çalışılır. Yurtdışından gelen telefonlar bu yöntemle klonlanır ve kullanıma açılır. Yurtiçi IMEI numarası kayıtlı olması nedeniyle kaçak cihazlar rahatlıkla kullanılabiliyor. Ancak bir süre sonra bu telefonlar yakalanıyor.

Categories
ShentaWp Ayar
Duyuru: Web Site Tasarımında %50 İndirim

Hemen kapsamlı hizmetlerimizi inceleyin!