E-Devlet Şifremi Unuttum, Yenisini Nasıl Alabilirim?

Şifre yenileme işlemi yaparak sisteme giriş yapamayan vatandaşlar ‘’E-Devlet şifremi unuttum’’ konusu hakkında araştırma yapıyor. Öncelikle E-Devlet şifresi olmayan kişiler PTT’ye gitmek durumundaydı. Ancak son zamanlarda yaşanan Koronavirüs salgın hastalığı nedeni ile tüm işlemlerin online üzerinden yapılması mümkün haline geldi. Özellikle E-Devlet şifresini unutan kişilerin PTT’ye gitmesi gerekiyordu. Fakat şu an için geçerli olan sisteme göre E-Devlet üzerinden şifre yenileme işlemi yapılabilmektedir.  Eğer daha öncesinde cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr üzerinde kaydederek doğrulama işlemi yaptıysanız PTT’ye gitmeden şifrenizi kolayca yenileyebileceksiniz.

E-Devlet kapısına giriş yapın. Ardından ‘’Şifremi Unuttum’’ seçeneğine tıklayın. Karşınıza 5 farklı şekilde sisteme giriş yapma şekli çıkacak. T.C kimlik kartı ile giriş, e-imza ile giriş, mobil imza ile giriş, internet bankacılığı ile giriş gibi pek çok seçenek bulunmaktadır.Pandemi sürecinden insanların E-Devlet üzerinden tüm işlemleri yapabilmesi için şifre yenileme şekli de değişti. Önceden PTT’ye giderek şifresini unutan kişiler şifre talep etmek zorundaydı. Şimdi ise E-Devlet’in web sitesine giriş yaparak ‘’Şifremi Unuttum’’ seçeneğinden şifre yenileme işlemi sorunsuz ve kolaylıkla yapılabilmektedir. Peki, E-Devlet şifresi nasıl alınır? Eğer şifrenizi yenilemek istiyorsanız aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanı seçebilirsiniz.

  • Şifremi Hatırlamıyorum.
  • Hesabıma bir başkasının eriştiğini düşünüyorum.
  • Şifremi bilmeme rağmen oturum açamıyorum
  • SMS ile şifre yenileyemiyorum.

E-Devlet Yeni Şifre Alma

Her vatandaşın kendi belirlediği E-Devlet şifresi bulunmaktadır. Şifresiz E-Devlet üzerinden hiçbir işlem yapılamaz. Bu yüzden şifrenizi unuttuysanız veya başka birinin eriştiğini düşünüyorsanız vakit kaybetmeden şifrenizi yenileyebilirsiniz. E-Devlet şifresi almak için www.turkiye.gov.tr üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından T.C kimlik no, seri no veya cüzdan no bilgilerini sisteme eksiksiz girerek şifrenizi yenileyebilirsiniz. Aynı zamanda E-Devlet şifre yenileme işlemini yaparken yakınınıza ait T.C no ile şifre yenileme yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifre Değiştirme

E-Devlet şifre değiştirme için ilk olarak kullanıcı menüsünden ‘’Şifremi Değiştir’’ seçeneğine tıklayınız. Ardından karşınıza çıkan sayfaya kullandığınız şifreyi girin ve sonraki kutucukta yeni oluşturmak istediğiniz şifreyi yazarak ‘’Değiştir’’ seçeneğine tıklayın. E-Devlet şifremi unuttum veya şifremi değiştirmek istiyorum diyorsanız bu adımları izleyebilirsiniz.

Categories
ShentaWp Ayar
Duyuru: Web Site Tasarımında %50 İndirim

Hemen kapsamlı hizmetlerimizi inceleyin!