3D Yazıcılar Organ Basacak

3D Yazıcılar İnsanlar için Organ Basacak 3D yazıcıların önü açık ve neredeyse her nesneyi basabiliyorlar. Ancak 3D yazıcıların kök hücre biyo mürekkep basması bilim tarihinde yeni bir çığır açacağa benziyor. Eğer bu gerçekleşirse biyo mürekkeple organlar basılabilecek ve organ yetmezliği insan ölümlerinin nedeni olmaktan çıkacak. Kök hücreleri çoğaltma çalışmaları yapan bilim insanlarının önünde uzun bir yol var.

3D Yazıcılarla Organ Basmak

3D yazıcılarla yeni insan organları basmak hayal olmaktan çıkıyor. Bu amaçla çeşitli kuruluşlar gece gündüz çalışarak insanın kök hücresinden alınacak örneklerle 3D yazıcılar vasıtasıyla yepyeni ve işlevsel organlar basacaklar. Şu anda sıfırdan kalp üretimi ki bu bir çeşit biyolojik pompadır- konusu ile yakından ilgilenen araştırmacılar var.

California şehrindeki Organova şirketinde çalışan bilim insanları Avusturalya’daki mühendislik şirketi olan INVETECH ile el ele vererek bir proje geliştiriyorlar. Dünyanın ilk insan dokusunu basmaya hazırlanan Organova isimli şirkette çalışmalar heyecan verici boyutta.

Şirkette biyo yazıcı geliştirildi ve 30 kadar mühendis kemik iliğinden örnekler alarak biyo mürekkep üretmeye çalışıyorlar. Söz konusu mürekkep insan hücresinden oluşmaktadır. Organ dokusu için de özel bir jel kullanılıyor. Director Keith Murphy jel ile hücrelerin ayrı taraflarda olduğunu ve artı eksi 20 mili mikron hata payı ile biyolojik hücrelerin basıldığını ifade ediyor.

Biyo mürekkebin oluşabilmesi için belli sayıda hücrelere ihtiyaç var. Daha azı ile mürekkep üretilemiyor. Dolayısı ile de organ üretilemiyor. Ancak bu bir sorun teşkil etmiyor çünkü kaynak bizzat insan vücudu olduğu için, kaynak yeterli oluyor.

Ev Ortamında 3D  Yazıcılar’la Biyo Organ Basmak

Çalışmalar başarılı olursa ev ortamında 3D yazıcı ile ev ortamında bile organ basmak mümkün olacak. Kemik iliği veya yağlı bir dokudan kök hücreler alınarak bu kültürden organlar üretilebilecek. 1 mm doku elde etmek için yüz binlerce hücrenin bu ortamda geliştirilmesi gerekiyor.

Kalp kasları akciğer ve damar üzerinde çalışmalar var. Organı bir bütün olarak basmak için çalışmalar henüz yeterli seviyede değil. Şu andaki bilim henüz damar kopyalamak için yeterli değil. Organ üretiminin yapılabilmesi için en önemli parametrelerden biri de damar sisteminin üretilebilmesi sonra sinir ve kas hücreleri ve tabi yağ hücreleri gerekiyor.

Bu sistemde başarı elde edilirse organ uyuşmazlığı sorunu da kalmayacak zira hastanın kendisinden alınan örneklerle organ basımı yapılacak. Yani yabancı hücreler değil hastanın kendi hücreleri kullanılacak. Böylece organ hücre uyuşmazlığı sorunu olmayacak.

Uzaylılardan 3d Yazıcılar Hakkında Öğrenilecek Çok Şey Var

İnsanlığın bir üst versiyonu olan ve başka gezegenlerden zaman zaman dünyaya inerek kendi teknolojileri ile birtakım hastaların organlarını onaran varlıklar olduğu konusunda bilgiler var. Onların kullandığı teknik daha çok enerji bedenimiz üzerinde yapılan çalışmalardan oluşuyor. Şimdilik insanlığın eriştiği noktada enerji bedeni üzerinde çalışmalar yapmak mümkün değil. Ancak çok ileri tekniklerin kullanımı ile tamamen işlevsiz kalan organların birkaç saatlik operasyonlarla yeniden canlandırılması mümkün. Bu tekniklere sahip olan dünya dışı medeniyetler olduğu da artık biliniyor.

İnsanlık için Ölümsüzlüğün 3D Yazıcılar Formülü Bulunacak

İnsanlık için ölümsüz olmanın formülü bulunacak. Ancak ünlü kahin Baba Vanga’nın ifadelerine bakılırsa bu süreç şimdiki yüzyılda ve şimdi yaşayan 8 milyar insan için geçerli olmayacak. Gelecek nesiller birkaç nükleer felaketten sonra yeniden ve DNA’sı değişmiş bir şekilde yeryüzünde yaşamlarını sürdürecekler. Ölümsüzlüğün formülü uzaylı medeniyetler tarafından insanlığa öğretilecek. Ancak kahinlerin ön görüleri ışığında insanlık henüz gerekli olgunluğa ulaşmadığı için bu bilgiler indirilmiyor. İnsanlık, her iyi niyetli icadı savaş aracı olarak kullandığı için bu süreç bitene kadar, ölümsüzlük formülü sınırsız enerji gibi insan üstü lütuflar verilmeyecek.

Categories
ShentaWp Ayar
Duyuru: Web Site Tasarımında %50 İndirim

Hemen kapsamlı hizmetlerimizi inceleyin!