NVIDIA Ekran Kartları

NVIDIA Ekran Kartları NVIDIA, önde gelen grafik kartı sağlayıcılarından biridir. Ürünleri video düzenleme ve yapay zeka gibi karmaşık hesaplamalar için kullanılmaktadır. Ayrıca, bu kartlar bilgisayar oyunlarının kalitesini artırmak için güçlü grafik işleme yetenekleri sağlar. Üst düzey PC oyunları için tasarlanmışlardır ve farklı fiyat aralıklarında mevcutturlar.NVIDIA ayrıca profesyonel kullanıcılar için Quadro kartları tasarlama işine de girmiştir. Şirketin son A100 TensorCoreGPU’su donanım pazarında yeni bir tekliftir. Yüksek performanslı işlem yetenekleri sunuyor ve saniyede iki terabaytın üzerinde bellek bant genişliği sağlıyor.GeForce kartlarının grafik kartları söz konusu olduğunda altın standart olarak kabul edilmesine rağmen, Nvidia çeşitli nesillerde GPU donanımı üretmektedir. Her nesil yeni özellikler eklenerek geliştirilmiştir. Bunlar arasında yüksek destek saati, daha yüksek bellek bant genişliği ve RTX teknolojisinin eklenmesi yer alıyor.

NVIDIA Ekran Kartlarının Gelişim Süreci

GeForce 3, Nvidia’nın DirectX 8 uyumlu ilk kartıydı. Sunduğu iyileştirmeler arasında programlanabilir piksel gölgelendiriciler için destek vardı. Ayrıca, bir DVI konektörü sağladı ve 240/250 MHz saat hızına sahipti. Ancak bu kart, MPEG2 hızlandırmasını kullanan ilk Nvidia kartı olan GeForce 256 kadar hızlı değildi.Bir sonraki nesil GeForce 4 Ti için Nvidia 150 nm sürecine geçti. Bu, kartın saat hızını ve LMA’sını artırdı. Ayrıca, yapay zeka destekli bir render tekniği olan ışın izleme özelliğini de ekledi. GeForce 3 ile karşılaştırıldığında, GeForce 4 Ti üç kat daha fazla gölgelendirici gücüne sahiptir ve birden fazla ekranı idare edebilir.Ardından, 2003 yılında Nvidia MX460 serisini piyasaya sürdü. Bu kartlar GeForce 2 MX ile aynı mimariye dayanıyordu. Ayrıca bir PCI Express versiyonuna da sahiptiler. Bu kartın 166 MHz SDR bellekle çalışan MX440 serisi, 166 MHz DDR belleğe sahip MX440 GTS ve 168 MHz DDR ile çalışan MX460 mobil versiyonu olmak üzere üç versiyonu vardı.

Günümüzde NVIDIA Ekran Kartları

NVIDIA, tüm fiyat seviyelerinde grafik kartları sunarak bilgisayar grafik endüstrisinde kendine bir isim yapmayı başardı. Şirket 1985 yılından beri faaliyet göstermektedir. Günümüzde hem masaüstü hem de mobil cihazlar için grafik kartları üretmektedir. Ayrıca, bireysel bilgisayar hobicilerinin yanı sıra büyük ölçekli sunucu işlemleri için de donanım sağlıyorlar.

Categories
ShentaWp Ayar
Duyuru: Web Site Tasarımında %50 İndirim

Hemen kapsamlı hizmetlerimizi inceleyin!